Вирішення проблем бізнесу
Бізнесу без проблем не буває. Це аксіома. Якщо є бізнес, ті чи інші проблеми рано чи пізно виникають.
І відповідно вимагають свого вирішення. Про це й піде мова.
Але спершу постараємося зрозуміти, а що це за звір такий - бізнес?
Адже однозначності в цьому питанні немає. Американці, наприклад, бізнесом називають взагалі будь-яке зайняття. І наш поширений вислів: "Це не твоя справа", у них звучить як: "Це не твій бізнес". Навпаки, у багатьох наших співгромадян бізнес асоціюється виключно з підприємницькою діяльністю. І це вже "ближче до тіла", як сказав би великий Гі де Мопассан, але також дещо однобоко.
Дискусію із цього приводу відкривати немає сенсу, тому просто запропонуємо наступне визначення:
Бізнес - це специфічна сфера систематичної людської діяльності, метою якої є отримання вигоди.
Під вигодою зазвичай мається на увазі дохід в грошовому або натуральному вигляді, але не лише.
Багато хто може заперечити: "А як же наймана праця? А як же ремесло та індивідуальна трудова або творча діяльність? Адже це теж зайняття з метою заробітку, тобто отримання вигоди"! І будуть праві, але тільки частково. Бо не звернули увагу на слово "специфічна".
Тобто бізнес, як зайняття, має свої особливості.
Перше. Бізнес передбачає наявність певної мети, якою зазвичай є реалізація конкретної бізнес-ідеї, пов'язаної з отриманням прибутку.
Друге, що характеризує бізнес, це те, що він вимагає вкладень. І не лише фінансових або матеріальних. Це і витрачений час, і зусилля і тому подібне.
Третє. Бізнес - це робота на себе і для себе. Це відповідальність за результат перед самим собою, а не перед якимсь хазяїном або начальником.
Четверте. Бізнес пов'язаний з використанням зусиль інших людей, прямо або побічно.
П'яте. Це системне зайняття.
Шосте. Бізнес - справа ризикована. Можна багато що розрахувати, але неможливо все передбачити.
Сьоме. Це гра за певними правилами, переважно нав'язаними ззовні, і такими, що досить часто міняється.
А тепер власне про проблеми бізнесу. Умовно їх можна розділити на дві основні групи:
1. Зовнішні.
2. Внутрішні.
До найбільш значимих зовнішніх проблем можна віднести:
- несприятливу законодавчу і економічну політику держави, адміністративні бар'єри, бюрократію, податковий прес, недосконалість і часті зміни законодавства, політичну нестабільність тощо;
- корупцію і організовану злочинність;
- тиск на бізнес з боку виконавчих, правоохоронних, фіскальних та інших контролюючих органів;
- агресивне конкурентне середовище;
- монополізм і обмежений доступ до ресурсів;
- проблеми просування товарів і послуг; - несприятливі зміни кон'юнктури ринку;
- кризові явища в економіці;
- низьку платоспроможність населення;
- відсутність стабільності на валютному ринку;
- недосконалу кредитно-банківську систему;
- несприятливий інвестиційно-фінансовий клімат;
- зовнішні форс-мажорні обставини.
Найбільш ж поширеними внутрішніми проблемами зазвичай є:
- примітивність або неповноцінність ідеї бізнесу;
- неефективний власницький контроль;
- стратегічні та тактичні прорахунки;
- протиріччя та конфлікти між співвласниками бізнесу і топ-менеджерами;
- недоліки планування, обліку і аналізу;
- організаційно-управлінські проблеми;
- низька кваліфікація і слабка мотивація персоналу;
- матеріально-фінансові проблеми;
- систематична збитковість діяльності;
- різні виробничі проблеми;
- вплив на бізнес особистих проблем його власників і топ-менеджерів;
- морально-етичні проблеми;
- внутрішні форс-мажорні обставини та ін.
Цей перелік, без сумніву, можна продовжити. До того ж, треба мати на увазі, що проблеми малого, середнього і великого бізнесу також мають свої особливості. Деталізувати їх тут сенсу немає, оскільки набагато важливіше поговорити про шляхи вирішення проблемних питань.
Отже, зовнішні проблеми.
Більшість з них знаходиться поза сферою впливу власників бізнесу, якщо, звичайно, вони не належать до олігархічних провладних кіл. Тому рішення цих проблем у більшості випадків саме по собі проблематично (прошу вибачення за мимовільну тавтологію). Бо у пересічних бізнесменів немає реальної можливості справляти вплив на макроекономічні, політичні та інші загальнодержавні процеси. Хіба що об'єднуватися в самодіяльні організації або політичні партії і спільними зусиллями намагатися впливати на громадську думку, законодавчу і виконавчу владу.
Що ж до адміністративних перепон і зловживань з боку фіскальних і інших контролюючих органів, то тут, як правило, існують варіанти врегулювання конкретних проблемних питань, якщо не самостійно, то за допомогою фахівців юридичних і аудиторських фірм.
Більшість внутрішніх проблем (організаційних, управлінських, маркетингових, технічних, кадрових тощо) також можливо вирішити, якщо звернутися до кваліфікованих експертів і консультантів консалтингових компаній.
Але є проблеми, рішення яких вимагає особливих підходів з боку власників (керівників) бізнесу. Це проблеми, породжені ними особисто, попередніми негативними діями, думками і емоціями, нехай навіть і такими, що не мають безпосереднього відношення до самого бізнесу. Обман і образи на близьких людей, сильні переживання і прикрощі, допущена несправедливість, сварки в сім'ї, заздрість, ненависть та інші подібні вчинки і прояви почуттів можуть стати істинною причиною проблемних ситуацій в справах.
У таких випадках треба переосмислити скоєне, виявити першопричину, усунути її та, змінивши погляд на проблему, позбутися її. Таким чином негативне (що перешкоджає справі явище) можна перетворити в позитивне (сприяюче досягненню мети).
Можливо, для когось це здасться пустим, але закони всесвіту встановлюємо не ми і не нам їх відміняти. Можна вірити або не вірити, приймати або не приймати, але від відповідальності це все одно не звільнить.
Тим же, хто серйозно відноситься до причинно-наслідкових зв'язків у матеріальному і духовному світі, варто замислитися. І якщо не самому, то за допомогою людей досвідчених виправити допущені раніше помилки і завдяки цьому стати успішнішими як у бізнесі, так й в житті.
Олег Буров.
Юрист, бізнес-консультант.
Віце-президент Всеукраїнської асоціації підприємців і споживачів "Родина". |